FD VINTERCUP 2021-2022

Agilitycupen för alla,
från nybörjare till det erfarna tävlingsekipaget!
Cupen kör i 4 deltävlingar och avslutas med en sprakande finalomgång. Det går givetvis också bra att bara anmäla sig till enskilda deltävlingar eller finalen. 

CUPDATUM:
1. Måndag 25.10.21 kl. 18.00
2. Måndag 20.12.21 kl. 18.00 / JULSPECIAL
3. Onsdag 26.01.22 kl. 18.00
4. Måndag 28.02.22 kl. 18.00
5. Onsdag 23.03.22 kl. 18.00 / FINAL

LINGONLIGAN
Hundar som ej startat officiellt, endast hopp + tunnel.
Bästa resultatet av två försök räknas till poängsamlingen.
STARTKLASS
Nivå klass 1, ej kontaktfält. 
Blir hunden officiellt uppflyttad till klass 2 under pågående cup väljer föraren själv om uppflyttning även sker i pågående cup eller ej. 
TÄVLINGSKLASS
Nivåklass 2-3, ej kontaktfält

– Alla ekipage i start- och tävlingsklassen får köra en omgång utom tävlan när respektive klass är slut.
– Prisutdelning sker i varje cupdeltävling
– Vi bjuder på fika! 

VÄLKOMMEN!

Plats: Ömsen FlowDog Arena
Domare: Sandra Gustafsson
Poängräkning:
00.00 (nollbana) = 10p
0.01-5.00 ban/tidsfel = 5p
5.01-10.00 ban/tidsfel = 2p

1a plats i sin klass och storlek = 5 p
2a plats i sin klass och storlek = 3p
3e plats i sin klass och storlek = 1p

I start- och tävlingsklassen konkurrerar XS/S, M, SL/L i nämnda grupper om poängsamlingen. 
Total cupvinnare är det ekipage som slutligen har högsta poäng oavsett storleksklass i den aktuella tävlingsklassen.  
I lingonligan/blåbärsklassen spelar storleken ingen roll. 

Anmälningsformulär: KLICKA HÄR

 

Betalning: Kontant, med kort/bank eller via friskvård.ax 
(OBS! Skriv agilitycup i meddelandefältet vid betalning via friskvård.ax appen och meddela när du fört över medel.)

LINGONLIGAN

1. (1) Nina och Chloé, 30p
2 (4). Sarah och Kitzy, 21p
3. (4) Jonny och Kelly, 15p
4. (NY) Erika och Lucky, 13p
4. (2) Eva och Daisy, 13p
6. (6) Robyn och Cappe, 12p
7. (3) Ulrika och Niva, 11p
8. (NY) Sanne och Ceasar, 5p
8. (NY) Amanda och Lucy, 5p
8. (NY) Ronja och Skorpan, 5p
11. Myra och Jan-Erik, 2p

Totalt 16 ekipage
Siffran inom parentes visar föregående poängplacering.

STARTKLASS

1. (1)  Marie och Hädda, 25p
2. (4) Mikaela och Kiwi, 14p
3. (2) Myra och Kringlan, 13p
4. (6) Petra och Titus, 10p
5. (3) Anna-Karin och Prue, 7p
6. (5) Eva och Doris, 5p

Totalt 7 ekipage

TÄVLINGSKLASS

1 (2) Erika och Bruno, 16p
2. (1) Mia och Tirak, 15p
2. (NY) Minna och Viper, 15p
4. (NY) Mikaela och Azra, 13p
4. (4) Mikaela och Picsou, 13p
6. (NY) Marie och Mojje, 10p
6. (3) Essi och Hyde, 10p
8. (NY) Nina och Ares, 5p

Totalt 15 ekipage

Bangenomgång
Trevligt glassmingel
Finalrosetterna

Agility sommarcup 2021 - totalresultat

LINGONLIGAN
1. (7) Johanna o. Virus, 43p
1. (1) Sarah och Kitzy, 43p
3. (2) Linda och Doris, 37p
4. (11) Jonny och Kelly, 33p
5. (4.) Nina och Chloe, 27p
6.. (4.) Erika och Lucky, 25p
7. (3) Myran och Messi, 22p
8. (4) Linda och Wela, 15p
9. (6) Hannah och Mindie, 12p
10. (7) Tamira och Jocke, 11p
11. (9) Elina och Niva, 11p
12. (NY) Eva och Daisy, 10p

 

Totalt 12 ekipage 

STARTKLASS
1. (1) Marie och Hädda, 60p
2. (3) Petra och Enter, 25p
3. (2) Myran och Kringlan, 22p
4. (3) Linda och Skåij, 8p

Totalt 7 ekipage

TÄVLINGSKLASS
1. (1) Mikaela och Azra, 48p
2. (3) Ronja och Melker, 46p
3. (2) Nina och Ares, 28p
4. (2) Mikaela och Picsou, 22p
5. (3) Marie och Mojje, 15p
6. (3) Minna och Viper, 15p
7. (7) Dan och Rozzie, 10p
8. (8) Tamira och Pandora, 2p

Totalt 11 ekipage

Agility vintercup 2020/2021 resultat

BLÅBÄRSKLASS
1. (2) Sofia och Samba, 53p
2. (1) Tamira och Jocke, 47p
3. (4) Essi och Hyde, 32p
4. (3) Linda och Doris, 30p
5. (5) Erika och Lucky, 21p
6. (4) Stefan och Zcott, 17p
7. (7) Jonny och Kelly, 8p
8. (7) Myra och Kringlan, 4p

Totalt 8 ekipage

STARTKLASS
1. (1) Mikaela och Kiwi, 66p
2. (2) Minna och Viper, 52p
3. (4) Sofia och Lilo, 45p
4. (3) Petra och Enter, 30p
5. (5) Emma och Bonnie, 8p
5. (NY) Marie och Hädda, 8p

Totalt 9 ekipage

TÄVLINGSKLASS
1. (2) Ronja och Melker, 68p
2. (1) Mikaela och Azra, 60p
3. (4) Emelie och Ziva, 39p
4. (3) Emelie och Bingo, 31p
5. (NY) Dan och Rozzie, 15p
6. (5) Nina och Ares, 13p
7. (6) Vera och Tiitti, 10p
8. (7) Erika och Bruno, 6p
9. (8) Marie och Mojje, 5p
9. (NY) Tamira och Pandora, 5p
9. Dan och Trolla, 2p

Totalt 14 ekipage

AGILITY Sommarcup 2020 - totalresultaT

TÄVLINGSKLASS
1. Mikaela och Azra, 45 p
2. Ronja och Melker, 41p
3. Emelie och Bingo, 30p

Totalt 6 deltagande ekipage.

STARTKLASS
1. (2) Catharina och Aygo, 45p
2. (5) Minna och Viper, 30p
3. (1) Sofia och Lilo, 30p
4. Linda och Jonis, 20p
5. (7) Eva och Doris, 17p
6. (2)Tamira och Pandora, 15p
6. (4) Sara och Nova, 15p
7. (6) Mikaela och Kiwi, 5p

Omlopp gjordes i finalen mellan Minna och Sofia för att utse 2a resp. 3e plats.
Totalt 9 deltagande ekipage.

BLÅBÄRSKLASS
1. (5) Emma och Bonnie, 46p
2. (4) Linda och Skåij, 36p
3. (2) Erika och Lucky, 34p
1. (1) Essi och Hyde, 30p
3. (7) Zedrica och Messi, 21p
6. (3) Elina och Niva, 13p
6. (3) Stefan och Zcott, 13p

Totalt 9 deltagande ekipage.

AGILITY vintercup 2019/2020 - totalresultat

TÄVLINGSKLASS
1. (2) Emelie & Ziva, 67p
2. (4) Emelie & Bingo, 62p
3. (1) Ronja & Melker, 61p
4. (3) Katja & Franco, 59p
5. (5) Jessica & Ebbe, 25p

Totalt 11 deltagande ekipage

Siffran inom parentes var ekipagets totala placering innan finalomgången.

STARTKLASS
1. (1) Catharina & Aygo, 90p
2. (4) Nina & Ares, 75p
3. (2) Ebba & Pixi, 65p
4. (3) Minna & Viper, 53p
5. (12) Erika & Bruno, 36p
6. (7) Tamira & Pandora, 33p
7. (5) Nina & Kajsa, 31p
8. (13) Sofia & Lilo, 30p
9. (6) Linda & Jonis, 28p
10. (8) Eva & Doris, 18p
11. (9) Sara & Nova, 15p
12. (10) Mickis & Kiwi, 13p
13. (11) Anna Karin & Prue, 6p

Totalt 13 deltagande ekipage

 

BLÅBÄRSKLASS
1. (1) Ebba & Abbe, 80p
2. (3) Erika & Lucky, 55p
3. (5) Emma & Bonnie, 45p
3. (2) Erika & Bruno, 45p
5. (4) Myra & Kringlan, 33p
6. (11) Linda o. Skåij, 30p
7. (6) Sanne & Stella, 20p
8. (7) Sara & Zanza, 18p
9. (8) Elise & Beck, 15p
10. (9) Vanessa & Morris, 11p
11. (10) Carola & Samba, 10p

Totalt 13 deltagande ekipage

Bild: SOMMARCUP 2019 VINNARE
Startklass: Catharina Henriksson och Aygo
Tävlingsklass: Linda Johansson och Zoya
Blåbärsklass: Nina Danielsson och Ares

Bild: Bangenomgång från sommarcupen 2019, hallen hålls sval sommartid. Konstgräs från Saltex/Unisport med korkgranulat.