FD vinter agilitycup

Agilitycupen för alla,
från nybörjare till det erfarna tävlingsekipaget!
Cupen kör i 4 deltävlingar och avslutas med en sprakande finalomgång. Det går givetvis också bra att bara anmäla sig till enskilda deltävlingar eller finalen. 

CUPDATUM:
1. Torsdag 15.10.2020 kl. 18.00
2. Lördag 14.11.2020 kl. 14.00
3. Måndag 21.12.2020 kl. 18.00 – julspecial
4. Måndag 15.02.2021 kl. 18.00
FINAL lördag 20.03.2021 kl. 13.30 – dubbelpoäng

BLÅBÄRSKLASS
Hundar som ej startat officiellt, endast hopp + tunnel.
Bästa resultatet av två försök räknas till poängsamlingen.
STARTKLASS
Nivå klass 1, ej kontaktfält. 
Blir hunden officiellt uppflyttad till klass 2 under pågående cup väljer föraren själv om uppflyttning även sker i pågående cup eller ej. 
TÄVLINGSKLASS
Nivåklass 2-3, ej kontaktfält

– Alla ekipage i start- och tävlingsklassen får köra en omgång utom tävlan när respektive klass är slut.
– Prisutdelning sker i varje cupdeltävling
– Vi bjuder på fika! 

VÄLKOMMEN!

Plats: Ömsen FlowDog Arena
Domare: Sandra Gustafsson
Poängräkning:
00.00 (nollbana) = 10p
0.01-5.00 ban/tidsfel = 5p
5.01-10.00 ban/tidsfel = 2p

1a plats i sin klass och storlek = 5 p
2a plats i sin klass och storlek = 3p
3e plats i sin klass och storlek = 1p

I start- och tävlingsklassen konkurrerar XS/S, M, SL/L i nämnda grupper om poängsamlingen. 
Total cupvinnare är det ekipage som slutligen har högsta poäng oavsett storleksklass i den aktuella tävlingsklassen.  
I blåbärsklassen spelar storleken ingen roll. 

Anmälning: Skicka din anmälan till info@flowdog.ax eller via pm. Skriv ditt namn, hundens namn, klass + storlek samt om du anmäler till hela cupen eller enbart deltävling.

Betalning: Kontant, friskvård.ax eller via bank
Alandia FlowDog Ab
IBAN: FI39 66010010467983
Ref.nr. 1229  (OBS! ange även referensnr. vid betalning via friskvård.ax appen och meddela när du fört över medel.)

FD Agility vintercup 2020/2021 resultat

BLÅBÄRSKLASS
1. (2) Sofia och Samba, 28p
2. (3) Tamira och Jocke, 21p
3. (1) Essi och Hyde, 17p
4. Stefan och Zcott, 13p
5. Erika och Lucky, 11p

Totalt 7 ekipage

STARTKLASS
1. (1) Minna och Viper, 30p
2. (3) Mikaela och Kiwi, 21p
3. (1) Petra och Enter, 20p
4. Emma och Bonnie, 6p

Totalt 8 ekipage

TÄVLINGSKLASS
1. (1) Mikaela och Azra, 30p
2. (1) Ronja och Melker, 28p
3. Emelie och Bingo, 15p
4. (3) Nina och Ares, 13p
4. Emelie och Ziva, 13p
6. Vera och Tiitti, 10p
7. (4) Erika och Brunos, 6p
8. (5) Marie och Mojje, 5p

Totalt 14 ekipage

 

AGILITY Sommarcup 2020 - totalresultaT

TÄVLINGSKLASS
1. Mikaela och Azra, 45 p
2. Ronja och Melker, 41p
3. Emelie och Bingo, 30p

Totalt 6 deltagande ekipage.

STARTKLASS
1. (2) Catharina och Aygo, 45p
2. (5) Minna och Viper, 30p
3. (1) Sofia och Lilo, 30p
4. Linda och Jonis, 20p
5. (7) Eva och Doris, 17p
6. (2)Tamira och Pandora, 15p
6. (4) Sara och Nova, 15p
7. (6) Mikaela och Kiwi, 5p

Omlopp gjordes i finalen mellan Minna och Sofia för att utse 2a resp. 3e plats.
Totalt 9 deltagande ekipage.

BLÅBÄRSKLASS
1. (5) Emma och Bonnie, 46p
2. (4) Linda och Skåij, 36p
3. (2) Erika och Lucky, 34p
1. (1) Essi och Hyde, 30p
3. (7) Zedrica och Messi, 21p
6. (3) Elina och Niva, 13p
6. (3) Stefan och Zcott, 13p

Jonny och Kelly HP
Totalt 9 deltagande ekipage.

Bangenomgång
Trevligt glassmingel
Finalrosetterna

AGILITY vintercup 2019/2020 - totalresultat

TÄVLINGSKLASS
1. (2) Emelie & Ziva, 67p
2. (4) Emelie & Bingo, 62p
3. (1) Ronja & Melker, 61p
4. (3) Katja & Franco, 59p
5. (5) Jessica & Ebbe, 25p

Totalt 11 deltagande ekipage

Siffran inom parentes var ekipagets totala placering innan finalomgången.

STARTKLASS
1. (1) Catharina & Aygo, 90p
2. (4) Nina & Ares, 75p
3. (2) Ebba & Pixi, 65p
4. (3) Minna & Viper, 53p
5. (12) Erika & Bruno, 36p
6. (7) Tamira & Pandora, 33p
7. (5) Nina & Kajsa, 31p
8. (13) Sofia & Lilo, 30p
9. (6) Linda & Jonis, 28p
10. (8) Eva & Doris, 18p
11. (9) Sara & Nova, 15p
12. (10) Mickis & Kiwi, 13p
13. (11) Anna Karin & Prue, 6p

Totalt 13 deltagande ekipage

 

BLÅBÄRSKLASS
1. (1) Ebba & Abbe, 80p
2. (3) Erika & Lucky, 55p
3. (5) Emma & Bonnie, 45p
3. (2) Erika & Bruno, 45p
5. (4) Myra & Kringlan, 33p
6. (11) Linda o. Skåij, 30p
7. (6) Sanne & Stella, 20p
8. (7) Sara & Zanza, 18p
9. (8) Elise & Beck, 15p
10. (9) Vanessa & Morris, 11p
11. (10) Carola & Samba, 10p

Totalt 13 deltagande ekipage

Bild: SOMMARCUP 2019 VINNARE
Startklass: Catharina Henriksson och Aygo
Tävlingsklass: Linda Johansson och Zoya
Blåbärsklass: Nina Danielsson och Ares

Bild: Bangenomgång från sommarcupen 2019, hallen hålls sval sommartid. Konstgräs från Saltex/Unisport med korkgranulat.